Prodávat je lidské, obchodovat je božské

Program iEducation 2017 nám přinesl další z řady školení, a tak jsme mohli dva březnové dny strávit v Říčanech mimo ruch hlavního města. Tentokrát byly na programu obchodní dovednosti – školení se účastnili ti z nás, kteří se v Inventi podílejí na obchodních aktivitách, ať už se jedná o budování vztahů se zákazníky, nebo nábor nových Invenťáků.

K naladění na jinou vlnu nám pomohla i změna prostředí, ačkoli rozmary počasí odradily od ranního běhu blízkým lesíkem i ty nejodvážnější.

Na samotném školení jsme si vyzkoušeli řadu praktických cvičení, které se spontánně staly zároveň i zábavou. Utvrdili jsme se v tom, že skutečné obchodování v 21. století už zdaleka není jen o prodeji.

Ostatně, kde jinde, než na školení Inventi se můžete například dozvědět, kolik lidí bylo včera na Karlštějně, že jeden projektový manažer zvládne i dvě děvčata z HR najednou a že Inventi jsou „ajťáci“, co baví.


Seznámili jsme se s různými obchodními metodami i fázemi obchodu a procvičovali se v klíčových dovednostech, jakou je pro obchod například improvizace, umění prezentovat anebo se vcítit do situace zákazníka.

Příručkou, ale nikoli striktní osnovou nám byla kniha Daniela H. Pinka s názvem Prodávat je lidské, jehož parafráze dala našemu semináři jméno – Obchodovat je lidské. Právě i rozlišení těchto dvou pojmů bylo pro nás stěžejním tématem.

Naše dvoudenní školení uzavírala velice kreativní část – rozděleni do týmů přibližně o pěti osobách jsme měli za úkol vymyslet a odprezentovat reklamu v několika předepsaných formách, a to tak, aby odpovídala zásadám probraným na školení i odrážela hodnoty, na nichž je Inventi založeno.
Bylo téměř až překvapením, kolik nápaditých a výstižných sloganů se během tak krátké doby urodilo v našich hlavách. Nemůžeme si tedy odpustit malou ukázku:

Inventi je jméno naše,
vývoj, testing umíme,
a co vy, co jméno vaše?
To se rádi dozvíme.

I tato Invenťácká akce se tedy vydařila ke spokojenosti všech. Vzhledem k volnému pondělnímu večeru navíc tak trochu splnila i roli teambuildingu. Těšíme se na další!