JaMaTo: „Jan, Marek a Tomáš, ale to není to důležité“

Historie JaMaTo se začala psát v roce 2010, kdy se potkali Jan Kaštura a Tomáš Vodenka. Slovo dalo slovo a o pár měsíců později spatřilo světlo světa inventi. Hned zpočátku si kluci dali naivní cíl: “Vytvořit inovativní firmu, do které budou lidé chodit rádi.” Nešlo jim ani tak o inovativnost v tom, co bude inventi dělat, ale spíše o to, jak se v inventi budou k sobě lidé chovat. Jednoduše, aby se lidé v práci cítili stejně, jako když v práci nejsou. No a tento naivní cíl přetrvává dodnes ????.

O pár let později si kluci uvědomili, že jim chybí třetí noha do “fucking tripod” (pro inspiraci z filmu “The girl next door”). Zlom přišel v roce 2015, když třetí noha vyrostla uvnitř firmy v osobě Marka Macha.                                                                                                                                     

Proč vlastně tedy JaMaTo vzniklo a co symbolizuje? Za prvé, firma s tříhlavým CEO je docela kontroverzní myšlenka, nemyslíte? Za druhé, jak nejlépe ostatním ukázat, že tým je důležitější a efektivnější než individualistický přístup, než se sami chovat týmově? No a za třetí, díky naprosté otevřenosti je v inventi jedno, zdali jdete za Honzou, Tomem nebo Markem. Vždy odejdete se stejným závěrem. Jednotnost kluků v postojích, i přes rozdílnost jejich povah, je více než podezřelá ????. Navíc nejste závislí na jejich nedostupnosti (i když kluci jezdí na dovolenou obvykle spolu) a ještě máte na výběr ze tří různých osobností. Není to “divnohustý”?                                                                                                       

Při dnešní velikosti inventi má JaMaTo v zásadě dvě role:

  1. Být podporou a poradním hlasem pro ostatní. Kluci si sakra hlídají, aby rozhodnutí, která jim nepřísluší, činili oprávnění lidé. Někdy máme pocit, že nerozhodují skoro o ničem ????, ale o to více je inventi i naše. Naštěstí máme možnost přijít si k JaMaTo kdykoliv pro radu a vždy nalézáme jejich dveře otevřené.
  2. Druhou a velmi důležitou rolí je dohled a zpětná vazba. Kluci dohled vnímají jako nástroj pro zlepšování. V inventi dohled slouží jako konkrétní podklad ke zpětné vazbě a odrazový můstek pro návrhy na zlepšování. Když tak nad tím přemýšlím, tak tímto kluci učí otevřenosti a pomáhají hledat řešení. Tím věci začnete řešit hned a nečekaně je většinou taky sami vyřešíte.

Na závěr je logické dát pár otázek přímo klukům.

První otázka je asi jasná, co máte vlastně společného, že jste tak jednotní?

(jednohlasný smích). Jsme asi naivní, ale věříme v důvěru a naprostou otevřenost. Opravdový přítel je ten, kdo ti slepě věří a je k tobě otevřený v každé situaci, bez ohledu na to, zdali o to stojíš ????. Díky této víře, jsme dnes nejlepší kamarádi, kolegové a trošku Hujerovi ????.

Co myslíte tím Hujerovi?

Krom toho, že spolu řešíme pracovní i rodinné věci, tak spolu trávíme většinu času. Jezdíme spolu nejen na pánské jízdy ????, ale trávíme spolu taky zimní a letní dovolené a často taky prodloužené víkendy. Několikrát ročně se navštěvujeme a navíc partnerky s námi dělají v inventi ????. Prostě jsme spolu pořád a inventi je pro nás rodina.

V inventi často slyším slovo Leadership, či větu “Ryba smrdí od hlavy”, co si pod tím mám představit?

Zastáváme názor, že jít příkladem je to nejdůležitější, co bychom měli dělat. Není to lehké, ale nejsme v politice. Tedy si na nic nemusíme hrát, jsme jací jsme a buď se to ostatním líbí a přidají se, nebo nelíbí. To je jejich svobodné rozhodnutí ????. Nicméně ostatní tím asi myslí naši posedlost důvěrou, otevřeností, disciplinovaností a hlavně odvahou se takto chovat ????.

Nezvyklou myšlenkou v inventi je, že vychováváte lidi s podnikatelským myšlením. Co to znamená?

Zastáváme názor, že na světě chybí mnoho dobrých lídrů. Takový člověk musí umět přijmout nejen osobní ale i týmovou odpovědnost. Samozřejmě to vyžaduje určité dovednosti a hlavně změnu myšlení oproti tomu, jak jsme byli vychováváni. Učíme lidi nemyslet v odděleních, KPIs, ale naopak se je snažíme maximálně zapojovat do vedení firmy, přemýšlet v dlouhodobých horizontech a přebírat odpovědnosti. Dnes už máme první vlaštovky, ať už jsou to spolumajitelé dceřiných společností, nebo vychovaní lídři jednotlivých týmů. O některých si můžete přečíst na našem blogu ????. A věříme, že další “podnikatelé” budou dále přibývat.

Co byste rádi řekli závěrem, jaká je vaše rada ostatním?

Věřte lidem, že dokáží svou práci dělat minimálně stejně dobře jako vy. A hlavně nezapomínejte, že to nejsou géniové nahoře udělující rozkazy, co dělá lidi skvělými, ale jsou to skvělí lidé, díky nimž ti nahoře vypadají jako géniové. Vždy to bylo, je a bude o lidech!