Co nového na WWDC?

Jako každý rok v červnu i letos probíha World Wide Developer Conference pod hlavičkou společnosti Apple. Standardní dávku novinek v podobě nových operačních systémů iOS, macOS, tvOS, watchOS letos doplnili zajímavé hardwarové novinky. Co nás v Inventi nejvíc zaujalo z pohledu vývojářů.

HomePod

Amazon, Google a mnoho dalších společností už nějakou dobu mají vlastní řešení pro hlasovou domácí asistentku. Apple tradičně vzal dobrý nápad a posunul ho o pár úrovní výše. Nově představený domácí reproduktor Apple HomePod je kombinací hlasové asistentky Siri, která sama o sobě doznala značných vylepšení v podobě strojového učení, a reproduktoru, který budete využívat jako hlavní zdroj hudby ve vaší domácnosti. Samozřejmostí je přímá podpora Apple Music a AirPlay. Bohužel (bohudík peněženko 🙂 HomePod bude dostupný až na konci roku 2017 v USA, Velké Británii a Austrálii. Celosvětové uvedení do prodeje se očekává na začátku 2018. Cenovku Apple nastavil na 349$ tudíž v čecháh můžeme očekávat cenu kolem 9500 Kč.

Mac

Vylepšení se dostalo i současným Macbookům Pro a hlavně iMacům. IMacy konečně dostali pořádné grafické karty, DDR4 paměti, vylepšený Retina displej a hlavně poslední generaci procesorů od Intelu Kaby-lake. Potěšující zprávou je že cena 27 palcového provedení klesla na o 2000 Kč. Díky instalaci výkonějších grafických karet je iMac konečně schopen pouštět virtuální realitu, což schvaluje nejeden člen našeho teamu virtuální reality. Pomyslnou třešničkou na dortu bylo pak představení iMac Pro. Tento highendový stroj bude uveden na konci tohoto roku, a jeho výkon v podobě 18 jader Intelu Xeon, 128GB RAM, 2 grafických karet AMD Vega atd… v takto kompaktním balení (na obrázku) musí mít i náležitou cenovku. Byla představena cena základního modelu a to 5000$, věříme však, že v top konfiguraci se nebude problém dostat na cenovku nové Škody Fabie (s okýnky v elektrice).

Operační systémy

Sada nových operačních systémů přináší spoustu nových vychytávek a vylepšení pokusíme se vybrat ty, které nás zaujali.


Podpora AR/VR přímo v systému

Témata virtuální reality aktuálně hýbou světem a i Cupertinská společnost je si toho dobře vědoma. Pánové z Applu si pro nás připravili vývojářské kity pro AR a VR, díky kterým bude implementace těchto novinek snadnější než kdy předtím. Můžeme se těšit na super aplikace, které změní způsob jakým dnes používáme mobilní telefon.

 

Přístup k NFC

Apple má NFC čip v telefonech a hodinkách již několik let. Až letos se však rozhodl dát vývojářům částečný přístup k tomutu rozhraní. Díky novému frameworku Core NFC je možné číst NFC data a zprávy z čipů které NFC emitují. Bohužel není možné provádět oboustranou komunikaci takže geniálním nápadům v podobě odemykání kanceláří telefonem místo NFC kartičky se zatím v praxi nedočkáme, nicméně určitě je to pozitivní krok vpřed.

 

Xcode

Nová verze vývojového prostředí je asi nejdůležitější update pro vývojáře za poslední 3 roky. Možná se to zdá jako samozřejmost ale chlapci z Applu v posledních 3 letech neodváděli dobrou práci a nás vývojáře pak prostředí Xcode občas přivádělo k sebevražedným myšlenkám. To se nyní změnilo a už první beta verze ukázala že věci se pohnuly správným směrem a že budeme mít o pár šedivých vlasů méně.

 

Nové ovládací centrum iOS

Možná trochu kontroverzní krok vpřed, nicméně konečně lze ovládací centrum v iOS upravovat podle své libosti. Pokud nepoužíváte Bluetooth tak vám už nebude překážet, naopak pokud vám chybí tlačítko na HomeKit není problém ho přidat. Tímto se Apple přibližuje operačnímu systému Android což mu zrovna v tomto případě schvalujeme. Už behěm predstavení v rámci keynote se na twitteru objevovali posměšky týkající se nového ovládacího centra. My v Inventi už samozřejmě systém máme nainstalovaný a musíme udělit velkou pochvalu.

 

Apple pay P2P

Apple pay funguje v úspešně v mnoha státech (ČR zatím chybí) a uživatelská základna pořád roste. Dalším logickým krokem od Applu bylo zavedení P2P plateb pomocí iMessages. Nikdy nebylo snadnějsí poslat kamarádovi 15$ za oběd. Otevřete konverzaci, vyberete Apple Pay aplikaci v iMessages a pošlete kolik potřebujete. Klasický Apple přístup, kdy ten nejjednodušší způsob, je ten nejdokonalejší.

 

MacOS 10.13 High Sierra

Nástupce systému Sierra dostal novou Siri, nový filesystem, podporu multi drag and dropu a spoustu dalších vychytávek. Systém poctivě testujeme a nepřijde nám, že používáme produkt, který je ve fázi beta. Naopak odezva a plynulost systému je lepší než ve verzi předchozí. Opět musíme Apple pochválit za odvedenou práci a nebojíme se doporučit public betu obou systému, která bude k dispozici na začátku prázdnin.

Publikováno v Vše